
Nazwa: Figowiec Sprężysty/ Fikus Sprężysty / Ficus Elastica
Nazwy alternatywne: fikus, rubber tree plant, rubber plant
Oryginalne pochodzenie: gorące i wilgotne regiony Indii, gdzie osiąga pokaźne rozmiary – nawet do 30 metrów.
Stanowisko w Twoim domu: jasny parapet lub okolice okna na północy lub wschodzie to przepis na szybki wzrost i udany związek; odmiany typu tineke, tricolor i moonshine doceniają większe ilości światła, które definiuje kierunek wybarwienia liści; ustawienie fikusa w ciemnym kącie napędza mu tremy i powstrzymuje jego wzrost.
Najpopularniejsze odmiany: robusta, tineke, tricolor, moonshine
Fikus Sprężysty Robusta Fikus Sprężysty Moonshine Fikus Sprężysty Tineke
Wymagane światło: rozproszone w dużych ilościach. Im mniej światła, tym liście stają się mniejsze a wzrost – wolniejszy, łatwiej też wówczas o przelanie. W przypadku fikusów o ozdobnych liściach, ilość światła ma wpływ na jakość ich wybarwienia.
Podłoże: przepuszczalne (świetnie sprawdza się tu perlit) z drenażem na dnie. W przypadku fikusów ważna jest wielkość donicy – roślina preferuje tzw. ciasne buty. Zbyt duża donica to przepis na przelanie i zastój we wzroście. Trema jak się patrzy i to na całego.
Podlewanie: fikusa podlewamy dopiero, gdy ziemia przeschnie. Dbamy o swobodny wypływ nadmiaru wody (figowce lubią drenaż), bo inaczej… kraina zgniłych korzeni welcome to.
Wilgotność: bardzo proszę! Fikus lubi zraszanie (przyjmijmy: raz w tygodniu) i jest ono bardzo ważne w suchych pomieszczeniach, zimą oraz w gorące wakacyjne miesiące. Warto dbać o wilgotność powietrza, by nie zaprosić do domu przędziorka.
Mycie liści: fikusy zbierają sporo kurzu i wymagają częstego mycia. Polecam szmatkę i przegotowaną wodę z dodatkiem naturalnego płynu mydła do rąk lub naturalnego płynu do naczyń. Podczas mycia warto jednocześnie polerować liście, by uzyskać piękny błysk. W ramach naturalnych metod poleca się również mycie fikusa mlekiem, wygazowanym piwem lub przecieranie skórką od banana. Ostrzegam tylko nadwrażliwych na zapachy jak ja: woń mleka, piwa i banana zostaje. Więcej o myciu roślin przeczytasz w tym wpisie.
Przycinanie: jeśli komuś marzy się wersja rozkrzewiona lub zwarty pokrój figowca, należy ściąć górną część łodygi fikusa (tzw. rozmnażanie poprzez liść z pąkiem), ukorzenić ją w wodzie i zasadzić jako nową roślinę, a w miejscu cięcia można cierpliwie wyczekiwać rozgałęzienia. Przycinanie wykonujemy wiosną.
Rozmnażanie: propagację prowadzimy analogicznie do procesu przycinania – można ściąć górną łodygę figowca i umieścić ją w wodzie celem ukorzenienia. Czas ukorzenienia bywa różny, u mnie widełki rozciągają się od miesiąca do pół roku.^^ Fikusa można rozmnażać również dzięki okładom powietrznym.

Humory: figowiec nie lubi zmieniać miejsca i bardzo obraża się za przeciągi. Bywa rośliną chimeryczną…



Jak zabić roślinę: przelewając. Gnicie korzeni to przepis na szybką śmierć. W takim przypadku polecam ściąć zdrową górną łodygę i ukorzenić w wodzie.
Podobny wpis o fikusie dębolistnym (lyrata) znajdziesz tu.
12 odpowiedzi na “Figowiec Sprężysty / Fikus Elastica: roślina w pigułce. Wymagania i pielęgnacja.”
Hej! Co w przypadku, gdy ścięty czubek fikusa lirolistnego wygląda na zupełnie suchy? Prawie zabiłam roślinę i ukorzeniam tę część, która została, ale boję się, że raczej nic z niej już nie wyrośnie 😦
I jakie mogą być przyczyny zwijania się liści fikusa bengalskiego?
Widok Twoich roślin motywuje mnie do okazania cierpliwości moim fikusom 😅
PolubieniePolubienie
Wszystko zależy od tego, czy górna część jest jeszcze żywa… Oby była! Trzymam kciuki! W temacie Bengalskiego nie mogę się wypowiedzieć, bo nigdy nie miałam 😦
PolubieniePolubienie
hejo, mój lyrata też był suchą łodygą, po roku, może półtora wyrosły 4 liście, na tę chwilę jest już 6 liści 🙂
PolubieniePolubienie
Szkoda, że nie wiedziałam wcześniej o tych ciasnych butach i przesadziłam swojego fikusa do całkiem sporej doniczki (nie wiem co mną kierowało, chwilowa głupota chyba). A jak zaobserwować gnicie korzeni u fikusa? Też po liściach będzie widać?
PolubieniePolubienie
Ciasne buty to bardzo ważna rzecz, gwarantują szybki wzrost i minimalizują ryzyko przelania. A gnicie korzeni widoczne po liściach jest już musztardą po obiedzie – liście opadają (nie częściowo, całkowicie) i często żółkną, aż wreszcie odpadają.
PolubieniePolubienie
A jeśli w ciągu ostatniego miesiąca wyszły dwa nowe liście to mogę założyć, że jest okej? Ma naprawde dobry drenaż na spodzie i teraz trochę boję się ją przesadzać po raz drugi, bo od dwóch miesięcy już jest w tej doniczce i wygląda całkiem dobrze. Mam tego fikusa Robustę
PolubieniePolubienie
Oh, ostatnio fikusy to moje ulubione rośliny choć w domu mam na razie tylko jednego, ale wszystkie inne są na wishliście 😀 jednak ten który jest w mieszkaniu jest chyba dość stary, bo zastałam go tutaj kiedy się wprowadzałam. Ma około metr wysokości, zdrewniałą łodygę i tylko kilka liści na czubku. Liście są piękne, duże i lśniące. Na samej górze ma jakby zalążek liścia ale od prawie roku nic się z nim nie dzieje. Stoi około 1,5 metra od południowego okna. Nie mam północnych okien a wschodnie tylko w łazience i kuchni i nie ma szans tam go wstawić. Nie wiem jak mu pomóc i zmobilizować go do wzrostu. 😦 może masz jakiś pomysł? Czy taką dużą i starą roślinę można przesadzić?
PolubieniePolubienie
Czy wiesz cos może o mlodych liściach, ktore ledwo po wyjsciu robia sie różowe? Takze pojawaiaja sie rozowe plamki na dolnej stronie liscia
PolubieniePolubienie
Iza, dasz radę podesłać zdjęcia w DMie na Instagramie? Musze to zobaczyć.
PolubieniePolubienie
Mój fikus nie jest taki sprężysty 😦 dolne liście stopniowo opadają, potem żółkną i odpadają. Ma ciasną doniczkę, podlewam raz w tygodniu, wodę, która zostaje w osłonce po podlaniu po 5 minutach wylewam. Co mogę robić nie tak? ☹️ Czy powodem może być może niewystarczająca ilość światła? Chociaż nawet w środku lata dolne liście zamiast być uniesione to są opadające. (Fikus sprężysty)
PolubieniePolubienie
[…] i myślę, że z taką na małym metrażu nie będzie kłopotów. Aha i w przeciwieństwie do fikusa sprężystego, fikus lyrata nie należy do rekordzistów w tempie wzrostu. […]
PolubieniePolubienie
Dzień dobry,
Pani Magdo, dostałam w prezencie dorosłego, dużego Fikusa Tineke. Nigdy nie kupowałam fikusow – wiem ze mam za ciemno w mieszkaniu. Chcialam zobaczyć czy uda mu się jednak zaaklimatyzować, a ten zgubił praktycznie wszystkie liście. Pozostała tylko góra i wykluwają się właśnie młode listki 🙂 czy mogłaby mi Pani doradzić czy poczekać do wiosny i obciąć górę i ja ukorzenić? Czy może jest szansa, ze w tej części gdzie odpadły liście wyrosną jeszcze nowe?
PolubieniePolubienie