CZEŚĆ!

Daj się wciągnąć
w rośliny!

W rośliny to blog o miłości do roślin i roślinach w praktyce. Znajdziesz tu wiele praktycznych poradników, informacji o pielęgnacji roślin, inspiracji i recenzji.


Kiedy przesadzać rośliny. Ogólny poradnik na start – część 1.

Przesadzanie roślin bywa procesem stresującym, mechanicznym, zapominanym i bagatelizowanym, a przecież powinno być przyjemnością, czynnością relaksującą, chwilą zatracenia i zatopienia się nie tylko rękami w ziemi, ale i całą głową oraz serduchem w roślinnej rzeczywistości. Dlatego przygotowałam ogólny dwuczęściowy poradnik przesadzania roślin, który ma być dla Ciebie bazą startową i mam nadzieję, że znajdziesz w nim sporo wskazówek dla siebie. No to do konkretów – przed Tobą część pierwsza!

Kiedy przesadzać rośliny:  czas i okres.

 • CZAS OD OSTATNIEGO PRZESADZENIA: Decyzja o przesadzeniu powinna być oparta na holistycznej obserwacji rośliny, jej kondycji i rozwoju oraz na czasie od ostatniej wymiany podłoża. Biorąc pod uwagę ostatnią zmienną, przyjmuje się, że przesadzenie do nowej ziemi warto zaplanować w okresie od 12 do 18 miesięcy od ostatniego razu. Osobiście myślę, że ten czas można wydłużyć spokojnie do 2 lat, o ile nie pojawiają się inne niepokojące sygnały. Ale zanim do nich przejdę, odpowiem na pytanie, które być może sie pojawiło w Twojej głowie: dlaczego po około 1,5 roku należy wymienić podłoże. Otóż ziemia po takim czasie traci właściwości odżywcze, staje się wyjałowiona i coraz częściej wymaga nawożenia, by roślina mogła zaspokoić swoje potrzeby i uzupełnić zapasy do wzrostu. Niemniej, uprzedzę Cię, że ciągłe nawożenie rośliny nie jest rozwiązaniem dla wyjałowionej ziemi, gdyż doprowadzi do pobudzania wzrostu ponad siły rośliny.
 • PORA ROKU: Czas przesadzenia jest również istotny w kontekście pory roku. Wymianę podłoża najlepiej zaplanować wczesną wiosną, gdy rośliny budzą się z zimowego snu i wchodzą w okres intensywnego wzrostu. Będzie idealnie, gdy wydarzy się to przed pierwszymi przyrostami i młodymi listkami. Oczywiście, jeśli się spóźnisz, to późniejsza wiosna i lato wciąż są dobrym terminem. Przesadzania unikamy jednak późną jesienią i zimą. Ale i tu mam duże „ale”,  bo w sytuacjach kryzysowych trzeba oceniać to bardzo indywidualnie i nie polecam czekać do wiosny, gdy takowe kryzysy się pojawiają – mam tu na myśli np. mocne przelanie, choroby grzybowe, czy niezmordowane szkodniki.
Eukaliptus Gunni

Kiedy przesadzać rośliny: sygnały

Poza właściwym czasem i porą roku, ważna jest także holistyczna obserwacja rośliny i sygnały związane z jej kondycją i wyglądem – a dokładnie:

Zielistka Sternberga
 • UCIEKAJĄCE KORZENIE: Najbardziej oczywistą wskazówką są korzenie – jeśli nie mogą już usiedzieć na miejscu i „wychodzą” dołem donicy, czeka Cię pilna misja wymiany lokum na większe i zmiany ziemi na nową. Jest to też najprostsza metoda obserwacji korzeni i warto ją systematycznie uskuteczniać.
  Zignorowanie tego sygnału będzie rodziło problemy z odpowiednim nawodnieniem korzeni, a nie byłoby fajnie, by zostały przesuszone.
  Skutki przesuszenia korzeni doskonale widać np. na liściach strelicji, które zaczynają się zwijać i pękać.
 • LIŚCIE: ŻÓŁKNĄCE I/LUB OPADAJĄCE: Jeśli zauważasz żółknące i/lub  opadające listki bez powodu, to problem może tkwić właśnie w bryle korzeniowej, która mogła przerosnąć swój dotychczasowy dom. Korzenie mogły zostać przesuszone, a roślina zaczyna z pełną mocą domagać się zmiany lokum na większe. W tej sytuacji warto możliwie szybko zapewnić roślinie większą przestrzeń.
 • TRUDNOŚCI W PODLEWANIU: Podlewasz, podlewasz i… nic? Ziemia dalej szybko przesycha a Ty sięgasz po konewkę już kilka razy w tygodniu? I do tego woda podczas podlewania przelatuje przez doniczkę z prędkością światła? Oho… to kolejny znak, że czas wymienić podłoże i sprawdzić, czy roślina nie przerosła dostępnego miejsca. Bardzo często na dnie donicy umieszczamy keramzyt, który w przypadku przerośnięcia bryły korzeniowej zaczyna utrudniać właściwe nawodnienie rośliny. W takiej sytuacji może się okazać, że usunięcie keramzytu daje dotychczasowej donicy drugie życie.
Eukaliptus Gunni
 • PRZECIĄŻENIE DONICY: Bywa i tak, że szczególnie w przypadku roślin zwisających donica staje się mało stabilna, a roślina przeważa ją swoim ciężarem. To kolejny sygnał, że czas na przesadzenie do większej, cięższej i bardziej stabilnej donicy. Inaczej ryzyko szybkiego lotu w dół rośnie nieproporcjonalnie szybko do czasu namysłu.
 • PRZESUSZONE PODŁOŻE: Jeśli z jakiegoś powodu masz w rękach roślinę z kompletnie przesuszonym podłożem, takim które samo „odchodzi” od ścian doniczki, czeka Cię interwencja. Po ekstremalnym przesuszeniu podłoża warto je wymienić na nowe, bo dzięki temu roślina będzie miała znów żyzną ziemię, a Ty nie będziesz mieć problemów z jej nawodnieniem.
Trawa ozdobna Mikado Gold
 • NOWA ROŚLINA W DOMU: Wszyscy to lubimy – nowe rośliny w domu. Witając nowe dzieci w domowej dżungli warto dać im czas na aklimatyzację do nowych warunków, min. 2 tygodnie. Po tym czasie możesz ocenić, czy nowa roślina wymaga przesadzenia. Niektóre rośliny w hodowlach otrzymują bardzo lekkie i przepuszczalne podłoże, a producent sam zaleca wymianę ziemi po zakupie. Ważną rzeczą jest także to, co dzieje się na dnie doniczki – warto sprawdzić, czy korzenie zaczęły już „uciekać’. I nie bój się pytać przy zakupie, czy roślinę należy niebawem przesadzić. W dobrym sklepie roślinnym klient zostanie należycie zaopiekowany i poinstruowany w tym temacie.

Jak widzisz, decyzja o przesadzeniu rośliny powinna być podjęta przede wszystkim na podstawie obserwacji rośliny i sygnałów, jakie nam wysyła, ale bywa też związana z konkretną sezonowością. Warto być na to wyczulonym, by nie doprowadzać do kryzysów widocznych gołym okiem na liściach. A o tym, jak przesadzać rośliny, dowiesz się z 2 części tego poradnika.

5 odpowiedzi na “Kiedy przesadzać rośliny. Ogólny poradnik na start – część 1.”

 1. Bardzo przydatny post, dziękuje za porady tutaj i na Insta. Przesadzając mojego fiskusa będę pamietała o drenażu ☺️Doceniam prace ludzi, którzy robią coś z pasja a u Ciebie widać, że wkładasz w ten blog i instagram bardzo dużo serca 🌿

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: