CZEŚĆ!

Daj się wciągnąć
w rośliny!

W rośliny to blog o miłości do roślin i roślinach w praktyce. Znajdziesz tu wiele praktycznych poradników, informacji o pielęgnacji roślin, inspiracji i recenzji.


Jak przygotować rośliny domowe na wiosnę

Wiosna i lato to okres wegetacji, czyli intensywnego wzrostu roślin wszelakich, w tym – domowych. Tak jak człowiekowi z ciepłego łóżka wstaje się rano chętniej i chce się więcej, tak i rośliny czują w swoich liściach, łodygach i korzeniach przyśpieszenie procesów życiowych. I przez to właśnie rośliny domowe nie tylko intensywnie się rozrastają i wypuszczają nowe przyrosty, ale i wymagają od nas troskliwej pielęgnacji, która pozwoli im ten okres wiosenno-letni wykorzystać najlepiej jak się da.

A więc – oto wiosenna lista TO DO dla każdego posiadacza domowej dżungli.

Eukaliptus Gunni

ZACZNIJ OD PRZEGLĄDU ROŚLIN I USTAL LISTĘ POTRZEB

Pierwszym krokiem do przygotowania i siebie, i roślin do okresu intensywnego wzrostu jest przegląd domowej dżungli oraz określenie sytuacji wyjściowej, by móc ustalić dalsze działania. Zwróć uwagę na następujące rzeczy:

 • czy rośliny posiadają chore liście – jeśli tak, usuń je, by rośliny nie marnowały na nie swojej energii;
 • czy korzenie uciekają dołem donicy – jeśli tak, zaplanuj przesadzenie rośliny;
 • czy pojawiają się problemy ze skutecznym nawodnieniem – jeśli tak, zaplanuj przesadzenie rośliny;
 • czy któraś z roślin była dotknięta chorobą grzybową – wówczas również zaplanuj zmianę podłoża,
 • czy roślina dawno nie była przesadzana (1,5 roku – 2 lata) – wtedy też przygotuj się na zmianę podłoża;
 • czy roślina wymaga wsparcia w postaci podpory lub cięższej donicy – jeśli tak, zapisz tę roślinę na liście kolejkowej do przesadzenia;
 • czy pomimo dobrego oświetlenia, roślinie przybywa dużo mniejszych listków – jeśli tak, zaplanuj wymianę podłoża, by dostarczyć jej więcej wartości odżywczych;
 • czy roślina ma wystarczająco dużo przestrzeni do wzrostu – jeśli nie, przemyśl zawieszenie jej w makramie lub na wyższej półce albo ustawienie w bardziej przestronnym miejscu;
 • czy roślina ma duże przerwy między listkami, marzy Ci się rozkrzewiony pokrój albo gdy zależy Ci na rozmnożeniu rośliny – zaplanuj cięcie pielęgnacyjne.

Jeśli czujesz, że masz problem z oceną, kiedy i które z Twoich roślin będą wymagały wymiany podłoża, zajrzyj do mojego wpisu „Kiedy przesadzać rośliny domowe”.

ZAOPATRZ SIĘ W NIEZBĘDNIK OGRODNIKA

Gdy ustalisz listę potrzeb swoich roślin, przystąp do określenia rzeczy, które będą niezbędne do realizacji planu. Zaplanuj zakup nowego podłoża i dodatków takich jak piasek, perlit czy kora, etc.

Zrób rekonesans w doniczkowym raju i sprawdź, czy nie potrzebujesz dokupić kilku z nich wraz z podporami czy makramami.

Jeśli w ostatnim czasie znajdujesz sporo gazetek reklamowych w swojej skrzynce na listy albo jeśli masz jakieś gazety – nie wyrzucaj ich. Zbieraj je i wykorzystaj podczas przesadzania roślin, by ograniczyć bałagan, który przy tym powstanie. Uwierz mi, z gazetami sprzątanie ziemi to pestka. 😊 I jeśli tak jak ja, lubisz ogrodnicze gadżety, zakup sobie poręczny zestaw łopatek i spulchniaczy. Na sam ich widok, rączki będą paliły się do pracy. 😊 I przygotuj rękawiczki, jeśli nie lubisz pracować gołymi rękami.

ZADBAJ O ŚWIATŁO

Początek wiosny to nadal włączone ogrzewanie w Twoim domu, a więc i suche powietrze. Dlatego nie zapomnij myć liści i odkurzać pędzelkiem swoich roślin. Do tego, rzuć okiem na okna i zrób szczery rachunek sumienia – bo po zimie pewnie im także przyda się solidne mycie. Te dwa małe zabiegi mogą znacząco wpłynąć na ilość pochłanianego przez rośliny światła. Kiedyś, gdzieś trafiłam na ciekawą statystykę – czyste okna to +10% więcej światła dla Twoich roślin. Nie wiem, jaki procent jest prawdziwy, ale nie mam wątpliwości, że z czystymi oknami, w domu robi się jaśniej.

roślina: ceropegia woodi

ROZPOCZNIJ PROSCES PRZESADZANIA ROŚLIN

Jesień i zima to nie był dobry czas na takie rzeczy, ale wiosna wywraca stoliczek do góry nogami. Jeśli przesadzać rośliny, to właśnie na przełomie marca i kwietnia. Dlaczego właśnie wtedy? Bo te zabiegi warto wykonać, zanim rośliny zaczną intensywnie rosnąć i wypuszczać nowe liście. Jeśli czeka Cię ten proces, koniecznie zajrzyj do mojego tutorialu „Jak przesadzać rośliny domowe”. Opisałam w nim całą procedurę krok po kroku i nazwałam najczęściej popełniane błędy.

PRZYTNIJ ROŚLINY

roślina: scindapsus treubii moonlight

Wiosna to świetny czas na tzw. przycinkę pielęgnacyjną. Takie cięcie odmładza rośliny i pobudza do wzrostu, poprawiając pokrój roślin, które pięknie zagęszczają się nowymi listkami – jeden za drugim. Do przycinki pielęgnacyjnej potrzebne będą Ci tylko ostre i czyste nożyczki. Cięcie wykonuje się zaraz za oczkiem i warto je zastosować w miejscu widocznego przerzedzenia rośliny. Ścinki zaś warto wykorzystywać do rozmnożenia roślin. Polecam je wstawić do wody, ustawić w ciepłym oraz dobrze oświetlonym miejscu i… zostaje już tylko czekać na korzenie. Jeśli zastanawiasz się, jakie rośliny docenią takie cięcie, to przede wszystkim wszystkie pnące i zwisające – od epipremnum i ceropegii, aż po scindapsusy, syngonium czy też filodendrony. Polecam Ci przy tej okazji wpis o przycince pielęgnacyjnej ceropegii woodi – opisałam w nim cały proces.

ZACZNIJ REALIZOWAĆ ROŚLINNĄ WISHLISTĘ

Dobra, dobra. Każdy z nas ją ma. Jeśli Twoje serce i oczy przez ciemne zimowe dni rozpalały się na widok jakichś roślin na Instagramie czy Facebooku, to nadchodzi czas na realizację listy życzeń, która przez ostatni czas powstała w Twojej głowie. Rozsądek słusznie przez ostatni czas powstrzymywał Cię przed zakupem, ale wraz z nadejściem wiosny, możesz do głosu dopuścić swoje serducho. To ten czas i miejsce, by nabyć roślinę swoich marzeń. Pamiętaj tylko, by przed jej zakupem sprawdzić wymagania i pielęgnację oraz zderzyć tę wiedzę z rzeczywistymi możliwościami w Twoim domu. To klucz do sukcesu.

ZWERYFIKUJ CZĘSTOTLIWOŚĆ PODLEWANIA

Im więcej światła, im więcej energii do wzrostu, tym większe zapotrzebowanie na wodę. O ile jesienią i zimą ważne było ograniczanie podlewania w ilości i częstotliwości, tak wiosną i latem należy wypracować nowy harmonogram podlewania. Harmonogram zależy zaś od stanowiska, ilości światła, wielkości donicy i wymagań konkretnej donicy. Obserwuj swoich zielonych podopiecznych czujnie i sprawdzaj stan podłoża przed kolejnym podlaniem. Nie bój się wtykania palców w ziemię. Używaj wykałaczek albo higrometru. Dla bardziej wprawionych – polecam podnoszenie donic i oceny ich ciężaru. Ten ostatni patent świetnie sprawdza się w przypadku paprotek i kalatei. 🙂

WRÓĆ DO NAWOŻENIA

W okresie wegetacji warto dostarczać roślinom składników odżywczych w postaci nawozów. Szczególnie, jeśli dana roślina nie miała dawno wymienionej ziemi. Pamiętaj tylko, by odżywki stosować zgodnie z zaleceniami producenta i nie przesadzać z ilościami. Poparzone korzenie to nie jest coś, z czym chcesz mieć do czynienia. Zaufaj mi.

UWAŻAJ NA PRZECIĄGI I SUCHE POWIETRZE

roślina: fikus lyrata

Cieplejsze dni sprawiają, że aż miło otworzyć okna. I dobrze, bo wietrzenie domu robi dobrze i nam i roślinom. Niemniej – uważaj na przeciągi. Tego akurat rośliny nie lubią, a najbardziej wrażliwe na nie są fikusy, które z niezadowolenia potrafią zrzucać liście.

Nie jestem pewna, czy zawarłam w tym wpisie wszystkie kroki. Bo w domowej dżungli zawsze znajduje się coś do zmiany i poprawy. Ale obiecuję, że jak tylko coś jeszcze wpadnie mi do głowy, na pewno to tu dopiszę. 😊

3 odpowiedzi na “Jak przygotować rośliny domowe na wiosnę”

 1. Wiosnę już czuć i widać, bo rośliny w mieszkaniu zaczęły wypuszczać nowe, świeże listki. 💚 No i zaraz będzie można ruszyć do boju z przesadzaniem, nawożeniem i przycinaniem. U mnie lista to do, co prawda w głowie, ale już została poczyniona🙂.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: